تفسیر سوره مزمل

بسم الله الرحمن الرحیم

ترجمه وتفسیرسورۀالْمُزَّمِّلُ

سورۀ الْمُزَّمِّلُ  در مکۀ مکرمه  نازل شده  و دارای بیست آیه ودو رکوع می باشد.

وجه‌ تسمیه:
سورۀ «مزمل‌» به جهت این نام مسمی شد که رسول الله صلی الله علیه وسلم، در آغازین‌ مرحله‌ نزول‌ وحی‌ الهی‌ به ‌سوی‌ ایشان‌ که‌ خود را در جامه‌ می‌پیچیدند، سخن‌ می‌گوید. مزمل: یعنی‌ جامه‌ بر خود پیچیده‌.

معنای لفظی «يَا أَيُّهَا الْمُزَّمِّلُ » تقریباً با لفظ سورۀ « مدثر » هم معنا ست، در هردوی این سوره رسول الله صلی الله علیه وسلم با وضعیتی مؤقت وصفت خاصی مورد مخاطب قرار گرفته است، زیرا آنحضرت صلی الله علیه وسلم  در آن زمان بنابر شدت خوف وفـزع، سردی شدیدی را احساس می نمود، لذا فرمود، پارچه ای برمن بیندازید، بر او  پارچه ای انداخته شد، که آنحضرت صلی الله علیه وسلم پیچیده شد، واین واقعه در صحیحین (بخاری ومسلم ) با روایت حضرت جابر به بنام زمان فترت وحی یاد می گردد، به تفصیل بیان گردیده است.(برای تفسیر بیشتر موضوع مراجعه شود به تفسیر معارف القرآن مؤلف علامه مفتی شفیع عثمانی  دیوبندی).
همچنان در شأن نزول سوره المدثر آمده است:
1147- بخاری ومسلم از جابر (رض) روایت کرده اند که:رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: مدت یک ماه در غار حراء معتکف بودم چون زمان اعتکاف را سپری کردم از آنجا خارج شدم به ژرفای دره که رسیدم کسی مرا صدا کرد، من هیچکس را ندیدم ناگهان سر خود را بلند کردم و همان فرشته‌ای را دیدم که در حـراء نزدم آمده بود. وقتی به خانه رسیدم گفتم: مرا بپیچانید. پس خدا آیۀ « يَا أَيُّهَا الْمُدَّثِّرُ» را نازل کرد .(صحیح بخاری 4923 و 4924، مسلم 161 حدیث شماره  257 و 258 ).

تفاسیر قرآنی اهل سنت به زبان فارسی الله ,علیه ,صلی ,رسول ,وسلم ,سوره ,الله علیه ,صلی الله ,علیه وسلم ,رسول الله ,الله صلیمنبع

نرم افزار قرآنی خوشه برای کامپیوتر اهل سنت

نرم افزار قرآنی برای کامپیوتر اهل سنت (خوشه)

فهرست برخی مطالب سایت

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

طرحان آذین آپشن خودرو | دنیای آپشن لوازم جانبی سامسونگ همه با هم مرکز فروش پوستر سه بعدی لاکچری پارسی فیلم | دانلود فیلم و موزیک جدید لب و دهن itnw بانوی دوراندیش همه چی